روش ها و مصالح سبک سازی ساختمان

به طور کلی سبک سازی را می توان به دو دسته سبک سازی اجزای باربر و سبک کردن سازه ساختمان تقسیم بندی نمود. بر این اساس سبک سازی به صورت سبک سازی سقف ، دیوار ، نما و کف دسته بندی می شود. همچنین با بهینه کردن سازه از نظر طراحی نیز می توان موجب سبک سازی ساختمان گردید. برخی از مصالحی که به این منظور استفاده می شوند عبارتند از بتن سبک ، LSF ، پانل های گچی و انواع بلوک های سبک.

قیمت هر متر سبک سازی ساختمان
سبک سازی با پانل گچی

سبک سازی سقف

سقف های قدیمی ساخته شده به روش طاق ضربی و نیز دال بتنی وزن بالایی دارند. از این رو به منظور مقاوم سازی ساختمان اقدام به تخریب سقف های قدیمی و اجرای سقف های سبک تر می نمایند. یکی از مصالح مورد استفاده به منظور سبک سازی سقف ، بلوک های سفالی هستند که نسبت به بلوک های سیمانی از وزن کمتری برخوردار می باشند.

همچنین در حین ساخت سازه های جدید نیز می توان به منظور سبک سازی ساختمان ، اقدام به اجرای سقف هایی همچون تیرچه یونولیت ، تیرچه کرومیت ، وافل ، عرشه فولادی و … نمود که از جمله سقف های سبک به شمار می آیند. از دیگر مصالح مورد استفاده در سبک کردن سقف ، بتن سبک می باشد. در ادامه این بتن معرفی شده است.

سبک سازی ساختمان
اجرای سقف تیرچه کرومیت به منظور سبک سازی

بتن سبک

بتن سبک عبارت است از بتنی که وزن مخصوص آن به طور محسوسی کمتر از وزن مخصوص بتنی است که با سنگدانه های طبیعی یا شکسته ساخته می شود. بتن سبک به سه نوع بتن سبک غیر سازه ای ، بتن سبک سازه ای و بتن سبک متوسط دسته بندی می شود.

بتن سبک غیر سازه ای دارای وزن مخصوص کمتر از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت فشاری حدود ۰/۳۵ تا ۷ مگاپاسکال می باشد. از این نوع بتن سبک غالبا به عنوان تیغه های جداساز و عایق های صوتی در کف مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن سبک سازه ای دارای وزن مخصوص بین ۱۴ تا ۱۹ کیلونیوتن بر متر مکعب و حداقل مقاومت فشاری ۱۷ مگاپاسکال است. از این بتن می توان در اعضای سازه ای استفاده نمود. اما محدودیت هایی هم برای استفاده از آن وجود دارد.

بتن سبک متوسط از نظر وزن مخصوص و مقاومت فشاری دارای محدوده ای بین بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای می باشد. به عبارت دیگر مقاومت فشاری این نوع بتن بین ۷ تا ۱۷ مگاپاسکال و وزن مخصوص آن بین ۸ تا ۱۴ کیلونیوتن بر متر مکعب است.

سبک سازی سازه
بتن سبک

از منظری دیگر بتن سبک را می توان به انواع مختلفی همچون بتن سبک دانه ، بتن بدون ریزدانه ، بتن اسفنجی و بتن پلیمری تقسیم بندی نمود. در ساخت بتن سبک دانه به منظور سبک سازی ساختمان ، به جای دانه های شن و ماسه از دانه های سبک طبیعی همچون دیاتومه ، پوکه معدنی و شیل و یا دانه های غیر طبیعی مانند لیکا و پس مانده زغال کک استفاده می نمایند.

بتن اسفنجی که به آن بتن متخلخل نیز گفته می شود، دارای حفرات هوای بیشتری نسبت به بتن معمولی می باشد. این امر موجب سبک شدن این نوع بتن شده است.

در ساخت بتن بدون ریزدانه از ماسه (ذرات ریزدانه بتون) استفاده نمی گردد. در واقع استفاده از ذرات درشت دانه و در پی آن ایجاد تخلخل ، موجب سبک شدن این نوع بتن می گردد.

برای ساخت بتن پلیمری غالبا از الیاف پروپیلن استفاده می شود. این الیاف که در واقع جایگزینی برای شن و ماسه می باشند پیش از بتن ریزی به درون تراک میکسر ریخته شده و با سایر مصالح مخلوط می شوند.

سبک سازی دیوار

به منظور سبک سازی دیوار می توان از مصالح سبک و یا دیوارهای سبک پیش ساخته استفاده نمود. برخی از این مصالح به شرح زیر می باشند:

بلوک لیکا

بلوک لیکا از سبک دانه ، سیمان و آب ساخته می شود. وزن دیوار چیده شده با بلوک لیکا غالبا ۲/۵ برابر کمتر از دیوارهای چیده شده با مصالح سنتی می باشد. وزن کم این نوع بلوک سبب شده است که از این مصالح به منظور سبک نمودن سازه استفاده گردد. بلوک لیکا علاوه بر سبک سازی ، دارای مزایایی همچون کاهش هزینه ، کاهش زمان اجرا و همین طور حمل و نقل آسان می باشد.

استفاده از بلوک هبلکس برای سبک سازی ساختمان

در ساخت بلوک هبلکس ، واکنش شیمیایی بین آهک و پودر آلومینیوم موجب آزادسازی گاز هیدروژن می گردد. این امر تخلخل و سبک شدن بلوک را در پی دارد. جرم حجمی بلوک هبلکس حدود ۴۵۰ تا ۵۵۰ کیلوگرم در متر مکعب می باشد.

قیمت سبک سازی ساختمان
استفاده از بلوک هبلکس در ساختمان سازی

پانل گچی

پانل گچی از مخلوط آب و گچ ریزدانه و در دو نوع توپر و سوراخ دار تولید می گردد. معمولا ابعاد این پانل ها ۵۰×۶۵ و ضخامت آن ۶، ۷، ۸ و ۱۰ سانتی متر می باشد. این پانل ها در دو نوع ساده و یا پانل های دارای فاق و زبانه مورد استفاده قرار می گیرند. وزن این پانل ها کم بوده و این امر به سبک سازی ساختمان کمک شایانی می نماید.

ساندویچ پنل

از دیگر مصالحی که به منظور سبک سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، ساندویچ پنل ها می باشند. ساندویچ پنل ها مصالح پیش ساخته ای هستند که در ساخت دیوار و یا سقف استفاده می شوند. این مصالح از دو لایه ورق که مابین آنها فوم قرار گرفته، ساخته شده اند. از این رو وزن آنها کمتر از مصالح معمول همچون بلوک و آجر می باشد و از این لحاظ یکی از بهترین گزینه ها برای سبک سازی ساختمان می باشند.

هزینه سبک سازی ساختمان
ساندویچ پنل

سبک سازی با LSF

از دیگر روش های سبک سازی ساختمان استفاده از LSF می باشد. این سازه دارای مزایایی همچون وزن بسیار کم، روش های اتصال مطمئن تر، عملکرد سازه ای کارآمد در برابر نیروهای جانبی، عملیات ساختمانی کمتر، فقدان نخاله های ساختمانی و … است. شایان ذکر است که از LSF در ساخت سقف سازه نیز استفاده می گردد.

برآورد قیمت سبک سازی ساختمان
سبک سازی با LSF

سبک سازی کف

یکی از مصالح سبک وزنی که در کف سازی و شیب بندی مورد استفاده قرار می گیرد فوم بتن است. فوم بتن غالبا از ترکیب سیمان، ماسه بادی، آب و فوم کفزا ساخته می شود که در نهایت یک ماده متخلخل و سبک وزن تولید می گردد. وزن این نوع مصالح حدود ۴۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم در متر مکعب می باشد.

همچنین استفاده از سبک دانه در شیب بندی کف و پشت بام و به عنوان پر کننده در زیر انواع کفپوش ها ، یکی دیگر از روش های سبک سازی سازه می باشد. بدین منظور می توان از ذرات سبک دانه ای همچون لیکا استفاده نمود. این دانه ها از انبساط خاک رس و در نتیجه ایجاد و محبوس شدن گاز تولید می شوند. سبکدانه مخلوط لیکا که در هموارسازی و شیب بندی به کار می رود دارای وزن مخصوصی در حدود ۲۵۰ کیلوگرم در متر مکعب می باشد.